poniedziałek, 11 maja 2015

3/28 - Czupel – igraszki z „diabłem”?

Szczyt ten, jest dla nas najbardziej dostępny, i wiele razy odwiedzany. Naszą podróż zaczynamy od przejażdżki autobusem miejskim linii nr 11, który to zawozi nas po Podlas :) Skąd wyruszamy czarnym szlakiem do Przegibka. Po około 20 minutach docieramy do Przełęczy Przegibek, gdzie napotykamy na swojej drodze  Pomnik Bezimienny wzniesiony w roku 1996, który to stanowi hołd pamięci bohaterów walczących i ginących w obronie Podbeskidzia. Tutaj odbijamy niebieskim szlakiem w kierunku Schroniska na Magurce Wilkowickiej.


Trasa sprawnie pokonana, krótka przerwa na przekąskę i czerpanie energii ze słoneczka. Kolejno wyruszamy do naszego dzisiejszego celu „Czupla”-  (933m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Małego w Beskidach Zachodnich. Leży w zachodniej części Beskidu Małego (położonej na zachód od doliny Soły), w jej południowej części (na południe od Przełęczy Przegibek), zwanej pasmem Magurki Wilkowickiej.



Mały, niepozorny szczyt, ale my dostrzegłyśmy jego uroki.



Zejście szlakiem czerwonym do Łodygowic. Trasa równie atrakcyjna widokowo.






Po drodze natknęłyśmy się na Diabelski Kamień. Jak głosi podanie Diabły budowały Diabelski Młyn na pobliskim Skrzycznem i znosiły kamienie z okolicznych gór. Diabeł niósł kamień na jednym palcu, gdy zapiał kur i zaczęło świtać. Przerażony upuścił kamień i leży on tam do dzisiaj. Nie zdążyli przed świtem, więc młyn nie został ukończony, a turyści mogą za to podziwiać te osobliwości krajobrazu.

"Pierwszy Diabelski Kamień o kształcie baszty wypreparowany został w ławicy piaskowcowej, są to piaskowce istebniańskie dolne. Baszta ta o wysokości ze strony południowo-wschodniej 7 m, jest długa na 10 m, w podstawie szeroka na 4,5 m, zwęża się w górnej części do 2,5 m. Baszta wznosi się na wysokości 580 m. 200 m powyżej rozgałęzienia szlaków na Czupel, czerwony z Łodygowic i żółty z Tresnej. Drugi Diabelski Kamień wyrasta powyżej na wysokości 615 m, około 60 m na północny wschód od polany Koliba, nad lejem źródłowym. Skałka zbudowana jest również z piaskowców istebniańskich dolnych".

(Czesław Anioł, Diabelski Kamień na zboczach Czupla).


Wszystko co dobre szybko się kończy, tak było i tym razem. Wyprawa zakończyła się sukcesem, do zobaczenia na szlaku! :) 


Trasa:



Lp
Trasa wycieczki
Szlak
Pkt. GOT
1
Podlas - Przegibek
czarny
2
2
Przegibek - Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka
niebieski
5
3
Schronisko PTTK Magurka Wilkowicka - Czupel
niebieski
3
4-5
Czupel - Łodygowice
czerwony
8
RAZEM
18

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz